csende
Arrow
Arrow
NÁVES OBCE - typický pohled na centrum obce
Slider

Jak už víte, k 500. výročí od první zmínky o vzniku naší obce vytváříme obecní znak. O jeho podobě jste měli možnost hlasovat již na prosincovém obecním setkání, kde vyhrála podoba znaku se zlatou růží v modrém poli, motivem cihelny a nástrojů symbolizujících těžbu rašeliny. Po tomto hlasování se objevily podněty k tomu, zda bychom - podobně jako některé okolní obce - neměli mít ve znaku spíše modrou růži ve žlutém poli, tedy znak pánů ze Stráže. Požádali jsme p. Fojtíka, který pro nás znak zpracovává, o prozkoumání a informace k této věci. Stručně řečeno z nich vyplývá, že obě varianty jsou možné, a je na nás, ke které se přikloníme. Protože chceme, aby se se znakem mohla ztotožnit většina z nás - občanů, nabízíme vám možnost o tomto rozhodnout v anketě níže.

 

Znak se zlatou růží v modrém poli (znak pánů z Hradce)

Této volbě odpovídá faktografie, která říká, že páni ze Stráže vymřeli definitivně v roce 1465, tj. o mnoho let dříve než je první zmínka o Příbrazi (1518). P. Fojtík dále dodává: "Jejich znak používalo městečko, později město Stráž nad Nežárkou. Jenže osobně si myslím, že majitelé strážského panství spíš užívali v praxi svůj vlastní znak. Páni z Hradce byli tuším prvními doloženými vlastníky Příbraze (resp. panství), proto jsem si je vybral – a také pro tu symboliku Jindřichohradecka."

pribraz z jh pribraz v jh

Znak s modrou růží ve žlutém poli (znak pánů ze Stráže)

Tuto volbu lze odůvodnit vyjádřením vazby ke Stráži nad Nežárkou, kterou jako občané můžeme cítit. Tzn. volba není vázána pouze faktografií, ale lze zcela srovnatelně zvolit i tuto "pocitovou" podobu.

pribraz z SNN pribraz v SNN

Svou preferenci můžete vyjádřit hlasováním za jednu z variant do konce února. Předem děkujeme!

zastupitelé obce Příbraz

 

Výsledek hlasování - hlasování ukončeno!

znak