csende
Arrow
Arrow
NÁVES OBCE - typický pohled na centrum obce
Slider

Sbor dobrovolných hasičů Příbraz, je nejstarší spolek v obci. Byl založen v roce 1893, ale bez techniky. Až po třech letech byla zakoupena ruční koňská stříkačka horského typu od firmy Smekal a spol. Tato stříkačka sloužila až do roku 1934, kdy byla zakoupena dvoukolová motorová stříkačka od téže firmy Smekal a syn – Slatiňany. V současné době eviduje sbor 30 aktivních členů (23 mužů a 7 žen). Sbor úzce spolupracuje s obcí, kdy pro obec každoročně odpracuje velký počet brigád a podílí se na pořádání kulturních a společenských akcí. Do těchto akcí se řadí například pořádání obecního a hasičského plesu, stavění máje, pálení čarodějnic, pořádání dětského dne, a rozsvěcení Vánočního stromku. Sbor dobrovolných hasičů se aktivně věnuje požárnímu sportu, kdy jezdí po několika soutěžích ročně. S čtyřkolovou koňskou stříkačkou jezdí hasiči na přehlídky a ukázky, kde se předvádí její použití nebo je vystavena k zhlédnutí pro diváky. Výjezdová jednotka sboru se aktivně podílí při likvidaci živelných pohrom, požárů, likvidaci obtížného hmyzu nebo jen při pomoci občanům.

Starostou sboru je Martin Neumann.

Velitel JSDH Příbraz je Tomáš Koudelka.

Vybavení:
- Koňská ruční čtyřkolová stříkačka horského typu vyrobena v roce 1896
- Motorová přívěsná stříkačka
- Plovoucí čerpadlo, kalové čerpadlo a stříkačku PS15 k zásahu u požáru a jiným živelným pohromám a ke sportovním účelům
- Motorové pily
- Vybavení na likvidaci obtížného hmyzu
- Dopravní automobil Avia A-30
- Přívěs na přepravu osobních vozidel
- Výsuvný žebřík
- Elektrocentrála
- Záchranářský batoh pro poskytnutí první pomoci
- Záchranářské nosítka
- Záchranná plovoucí vesta

Trochu z historie:

- 1896 První technikou pro hasiče byla koňská ruční čtyřkolová stříkačka horského typu od firmy RA - Praha Smíchov vyrobena v roce 1896. V roce 1997 byla renovována HZS Třeboň a v současné době je funkční.

- 26.9.1926 byla místnímu hasičskému sboru předána "hasičská schráň".

- V roce 1930 - byla koupena motorová stříkačka pro hasičský sbor ve velké soutěži - vyhrála firma Smejkal Slatiňany - za 26 000,- Kč.